Sójový vosk na svíčky

Sójový vosk na výrobu svíček

Tančící plamen, měkké světlo a příjemná vůně – svíčky neodmyslitelně patří k domácí pohodě. Svíčka vylepší interiér, navodí útulnou atmosféru nebo může být skvělým dárkem. Zvlášť to platí u svíček ručně vyrobených.

Pokud uvažujete o výrobě svíček, ať už v malém, nebo ve větším měřítku, základem je výběr kvalitních surovin. Primární surovinou pro výrobu svíček je vosk. V obchodech běžně dostupné svíčky jsou vyrobené z parafínu, což je ropný produkt. Parafínové svíčky při hoření uvolňují potenciálně škodlivé látky a jsou neekologické. Jestliže se chcete parafínu vyhnout, jsou řešením vosky přírodní – jako je kokosový, olivový nebo sójový vosk.

V posledních letech jsou populární především svíčky ze sójového vosku. Sójový vosk na svíčky je dnes již běžně dostupnou surovinou, výroba svíček ze sójového vosku je snadná a výsledkem je kvalitní, zdravotně nezávadná svíčka.

V našem článku se dále zaměříme na výhody sójového vosku a svíček z něj, seznámíme vás s různými druhy sójového vosku a ukážeme vám, jak si vyrobit vlastní svíčku ze sójového vosku.

Proč zvolit sójový vosk na výrobu svíček?

Důvodů, proč je sójový vosk na výrobu svíček tak oblíbený, je vícero. Z hlediska výroby svíček je to především snadná práce s tímto voskem díky nízkému bodu tání a dostupnost suroviny. Při samotném pálení sójových svíček oceníte pomalé hoření, vzhled a vůni, minimum sazí a zdravotní nezávadnost. V neposlední řadě zmiňme také udržitelnost a ekologičnost svíček ze sójového vosku.

Snadná výroba sójových svíček

Výroba svíček ze sójového vosku je snadná především díky jeho nízkému bodu tání (45-50°C). Rozpustit sójový vosk a manipulovat s ním tak zvládnete i bez speciálního vybavení

Sójový vosk má přirozeně bílou barvu a snadno se barví i mísí s vonnými esencemi. Je proto vhodný pro různé techniky barvení a výrobu vonných svíček. Se sójovým voskem také není problém dosažení hladkého vzhledu povrchu svíčky, na rozdíl od např. od palmového vosku, který na povrchu vytváří kresbu.

Dříve se sójový vosk používal hlavně pro výrobu svíček v nádobách. Pokrok v technikách zpracování vosku ovšem přinesl i možnost lít sójový vosk do forem a vytvářet samostatně stojící sójové svíčky.

Vlastnosti svíček ze sójového vosku

Pokud srovnáme svíčky ze sójového vosku s těmi parafínovými, pak sójové svíčky jednoznačně vítězí v době hoření, bezpečnosti i rozptylu vonných látek.

 • Sójový vosk hoří až o 50 % pomaleji než parafín – to znamená, že stejně velká sójová svíčka může hořet dvakrát déle než parafínová.
 • Sójové svíčky hoří jasným plamenem s minimem sazí – hrozí jen minimální znečištění nádoby se svíčkou, které kazí dojem.
 • Nízký bod tání sójového vosku může za lepší rozptyl vůně při hoření svíčky. Vonné esence se začnou uvolňovat dříve, za nižších teplot a rovnoměrněji, než je tomu u vosků s vyšším bodem tání.
 • Při hoření se do vzduchu uvolňují pevné a plynné látky. V případě sójového vosku jsou tyto látky bezpečnější než v případě ropného produktu, jakým je parafín.

Porovnání sójového vosku a dalších vosků na výrobu svíček

V následující tabulce porovnáváme vlastnosti vosků pro výrobu svíček:

Vosk
Bod tání
Původ
Rizika
Povrch
Vůně
Parafín
47-64 °C
ropný produkt
Při hoření uvolňuje nebezpečné látky, neekologický
Hladký, lesklý
Bez vlastní vůně, vhodný pro intenzivně vonící svíčky
Sójový vosk
45-50°C
rostlinný
Hladký, matný
Bez vlastní vůně, dobře váže a uvolňuje vůně
Palmový vosk
50-54°C
rostlinný
Problém s neetickým pěstováním palem olejných
Krystalická kresba na povrchu
Bez vlastní vůně, hůře váže vůně – pro ovonění je třeba větší množství esence
Kokosový vosk
45-50°C
rostlinný
Hladký, matný
Bez vlastní vůně, vhodný pro intenzivně vonící svíčky
Olivový vosk
70-80°C
rostlinný
Hladký, lesklý
Bez vlastní vůně, dobře váže vůně
Včelí vosk
62-64°C
živočišný
Není veganský, vyšší cena, méně vhodný k barvení a ovonění
Hladký, matný
Vlastní intenzivní vůně
Tabulka vlastností různých druhů vosku

Udržitelnost a ekologie

Pokud je udržitelnost mezi vašimi prioritami, je jasné, že svíčky z parafínu pro vás nebudou to pravé. Parafín zásadám udržitelnosti neodpovídá, jak způsobem získávání a výroby z neobnovitelného zdroje – ropy, tak zplodinami, které produkuje při hoření. Oproti tomu přírodní vosky, které se získávají z obnovitelných zdrojů, jsou udržitelnější volbou.

Přestože přírodní vosky, kam patří i sójový vosk, jsou na tom s ekologičností a udržitelností lépe než parafín, i způsob pěstování rostlin a výroby vosku hraje roli. Podívejme se, jak se od sebe liší běžný sójový vosk a vosk v ekologické kvalitě.

Jaký je rozdíl mezi běžným a ekologickým/bio sójovým voskem?

V první řadě si řekněme, že termíny eko, bio nebo ekologický, vyjadřují stejnou věc – to, že produkt byl vyroben podle zásad ekologického zemědělství. Primární pro ekologické zemědělství je minimalizace škodlivého dopadu na životní prostředí. Tato zásada je naplňována např. omezením chemizace v zemědělství (pesticidy, umělá hnojiva), ale i odpovědným zacházením s energiemi nebo omezeními týkající se zpracování a výroby samotného produktu (omezení některých syntetických aditiv apod.).

V případě ekologického sójového vosku se tyto zásady týkají samotného pěstování sóji, ve kterém je zakázána většina syntetických postřiků a hnojiv, ale i následného zpracování a výroby vosku, ve kterém se nesmí používat škodlivé chemické látky. Výsledný sójový vosk je biodegradovatelný – tzn. rozložitelný přírodními mechanismy. Takové látky neznečišťují životní prostředí.

Jiná je situace u běžného sójového vosku. V tomto případě mohou být při pěstování i výrobě používány (schválené) chemické látky, které mohou mít jak negativní dopad na životní prostředí, tak se vyskytovat v hotovém vosku. Samozřejmě existují normy, udávající, kolik a jakých látek může vosk obsahovat, nicméně v případě běžné produkce jsou tyto limity benevolentnější než u té ekologické.

Jak vybrat správný typ sójového vosku?

Sójový vosk není jen jeden. Existuje více typů, z nichž každý se hodí pro jiný účel. Jak ale najít ten pravý pro váš záměr? Podívejte se do tabulky, kde srovnáváme různé druhy ekologických sójových vosků z naší nabídky. Vysvětlení jednotlivých parametrů následuje pod tabulkou.

Vosk
Vhodné pro
Bod tuhnutí
Teplota zahřívání
Teplota nalévání
Max koncentrace vonných látek
Cena od:
svíčky v nádobách
38°C
70°C
60°C
12 %
249,-/kg
svíčky v nádobách
43°C
70-75°C
55-60°C
7-8 %
240,-/kg
svíčky v nádobách
37°C
70°C
60°C
12 %
240,-/kg
odlévání do forem, odlitky
51°C
70°C
60°C
12 %
249,-/kg
odlévání do forem, především sloupkové svíčky
55°C
70°C
60°C
10 %
259,-/kg
výroba svíček v nádobách bez tavení vosku
35°C
210,-/kg
Nabídka sójových vosků a přehled jejich vlastností

Bod tuhnutí udává teplotu, při které vosk mění skupenství z kapalného na pevné. Nižší bod tuhnutí je výhodný při výrobě svíček v nádobách – snižuje riziko praskání vosku a odstupování od stěn nádoby. Naopak vyšší bod tuhnutí vosku je výhodný při výrobě svíček ve formách.

Vosk se ideálně zahřívá ve vodní lázni. Teplota sójového vosku by při zahřívání neměla přesáhnout 90°C, aby nedošlo k jeho spálení a tím ke zhnědnutí, zároveň by teplota zahřívání měla být natolik vysoká, aby došlo ke spolehlivému rozpuštění vosku v celém objemu.

Teplota nalévání by měla být tak vysoká, aby v jeho průběhu nedocházelo k tuhnutí vosku. Tomu pomůže také předehřátí nádobek na svíčky.

Hodnota maximální koncentrace vonných látek udává, kolik vonných látek je vosk schopen pojmout. Vonné esence se do vosku přimíchávají těsně před naléváním, co nejblíže teplotě nalévání. Je to z toho důvodu, abyste se vysokou teplotou zbytečně o část vůně nepřipravili.

Sójové vosky EcoSoya

Sójové vosky EcoSoya jsou dobrou volbou pro výrobu sójových svíček ať už vyrábíte doma pro radost nebo je pro vás výroba svíček obživou. Jak je zřejmé z tabulky výše, mezi těmito vosky najdete druhy vhodné jak pro svíčky v nádobách, tak pro svíčky samostatně stojící vyráběné litím do forem. Všechny EcoSoya vosky jsou v ekologické kvalitě a nabízíme je v těchto baleních:

 • 1kg balení pro první pokusy s výrobou nebo testování nových druhů vosků – z 1 kg vosku vyrobíte svíčky o objemu cca 850ml
 • 5kg balení pro výrobu většího množství svíček o objemu cca 4250ml
 • 20kg balení, pokud to s výrobou myslíte opravdu vážně

U každého produktu najdete více podrobností:

Velkoobchod se sójovým voskem

Rozjíždíte to s výrobou svíček ze sójového vosku naplno? Pro podnikatele máme speciální velkoobchodní nabídku. Podívejte se na stránku našeho velkoobchodu pro více informací.

Výroba svíček ze sójového vosku

Vybrali jsme společně vhodný typ vosku na sójové svíčky, nyní je tedy na čase dát se do výroby. Následující návod vás provede jednoduchou výrobou svíčky ze sójového vosku do nádoby.

Návod na výrobu svíčky ze sójového vosku

Pro výrobu sójové svíčky v nádobě budete potřebovat:

 • sójový vosk pro svíčky v nádobách
 • knot – bavlněný nebo dřevěný
 • vonná esence
 • nádoba pro hotovou svíčku
 • nádoba pro rozpuštění vosku
 • nádoba pro nalévání
 • kuchyňský teploměr, pipeta nebo stříkačka pro odměření esence, lžíce na míchání
 • oboustranná lepicí páska
 • horkovzdušná pistole

Podívejte se na video, ve kterém vyrábíme sójovou svíčku z vosku EcoSoya CB-Advanced.

Doporučené teploty a množství esence jsou v návodu uvedeny podle vybraného typu sójového vosku (CB-Advanced). V případě, že používáte jiný druh sójového vosku, najdete tyto informace na jeho produktové stránce v našem obchodě nebo v tabulce srovnávající sójové vosky.

Postup výroby:

 1. Odměřte množství vosku pro vaši svíčku. Při rozpuštění 1 kg sójového vosku získáte cca 850 ml tekutého vosku. Z tohoto poměru snadno vypočítáte potřebné množství podle objemu vaší nádobky na svíčku.
 2. Zahřejte a rozpusťte vosk na teplotu cca 70°C. Teplota vosku by neměla přesáhnout 90°C, aby nedošlo k jeho spálení a zhnědnutí. Při rozpouštění je třeba vosk míchat nebo použít vodní lázeň. Tak zabráníte jeho připalování u dna.
 3. Rozpuštěný vosk přelijte do nádoby, ze které budete svíčku zalévat. Nechte vosk zchladnout na teplotu 60°C.
 4. Mezitím si připravte nádobu na hotovou svíčku. Na dno nádoby připevněte kouskem oboustranné lepicí pásky knot.
 5. Vosk o teplotě 60°C je připraven k nalévání. Pokud chcete svíčku ovonět esencí, je těsně před naléváním vosku ten vhodný čas. Odměřte množství esence a pečlivě ji ve vosku rozmíchejte. Dodržujte hodnotu maximální koncentrace vonných látek pro daný vosk.
 6. Nalijte vosk do nádoby na svíčku a nechte jej ztuhnout. Neurychlujte nijak tuhnutí vosku – příliš rychlé zchlazení by mohlo vést k odstoupení vosku od stěn nádoby.
 7. Po 24 hodinách od zalití můžete upravit délku knotu. Povrch svíčky je možné nahřát horkovzdušnou pistolí a zahladit tak veškeré nedokonalosti (tzv. pistolování).

Pusťte se do výroby svíček i vy

Nyní již víte, proč je sójový vosk tak populární – nabízí zdravou a udržitelnou alternativu ke klasickým parafínovým svíčkám. Výroba sójových svíček je snadná a samy sójové svíčky jsou velmi kvalitní, hoří pomalu, téměř bez sazí a dobře uvolňují vůně.

Pojďte se realizovat a vyrobte něco krásného a užitečného zároveň. Pusťte se do výroby sójových svíček s našimi ekologickými vosky!

Nákupní košík
Přejít nahoru