Tunelování svíčky

Jak zabránit tunelování svíček 

Abyste zabránili tunelování svíčky, je rozhodující první hoření. Protože vosk má paměť, první hoření má tendenci nastavit poloměr tání. Při prvním hoření se vytvoří tunel, a když svíčku zapálíte znovu, roztaví se nejprve vosk v tunelu, který se prohloubí a na okrajích nadále zůstane tvrdý vosk. Před sfouknutím svíčky je tedy nutné první vrstvu vosku zcela roztavit.

Při prvním vypalování umístěte svíčku do prostoru bez průvanu, abyste zajistili její rovnoměrné hoření. Abyste se ujistili, že se vrchní vrstva vosku zcela roztavila, kontrolujte ji každých třicet minut – čím silnější vrstva, tím lépe. Bude to trvat různě dlouho v závislosti na tom, kolik vosku je ve svíčce a jak dlouhý je knot. Obecně platí, že svíčky hoří přibližně jednu hodinu na jeden palec průměru. Je to však pouze vodítko a svíčku byste měli i nadále kontrolovat a sfouknout ji, až když se první vrstva vosku zcela roztaví.

Jak opravit tunelování svíček

I když se vám svíčka již vytunelovala, neznamená to konec světa. Je pravděpodobné, že ji ještě můžete zachránit. Pokud je tunelování mírné, můžete horní část svíčky vyfoukat fénem. Foukáním horkého vzduchu na vosk ho vyhladíte a vyrovnáte. Chcete-li zabránit opakování tohoto jevu, postupujte podle pokynů pro první vypálení a roztavte celou první vrstvu vosku.  Případně můžete použít troubu. Zahřejte ji na 79 °C, položte svíčku na plech a pečte ji asi pět minut. Menší svíčka může hořet kratší dobu, zatímco u větší svíčky to může trvat déle. Svíčku budete muset bedlivě sledovat a dávat pozor, aby se příliš nerozpálila.

Další možností je použití fóliového stanu. Toho docílíte tak, že zapálíte svíčku a položíte na ni stan z hliníkové fólie. Do fólie propíchněte otvor, aby mohl unikat kouř. Fólie bude odrážet teplo zpět na svíčku a roztaví vosk nejen uprostřed, ale i na okrajích. Svíčka by se neměla přehřívat, proto ji hlídejte. Jakmile se všechen vosk rozpustí, odstraňte alobal opatrně pomocí kuchyňské chňapky nebo podobné ochrany.  Pokud je tunelování svíčky příliš velké, nemusí se vám ji podařit zachránit. To vám však nebrání v tom, abyste si svíčku užili. Případně si můžete pořídit ohřívač svíček, který ohřívá vosk na dně nádobek. Pokud se vaše svíčka vytunelovala do té míry, že již nelze zapálit knot, ohřívač svíček stále zahřeje vosk natolik, aby se uvolnila jemná vůně.

Jedním ze způsobů, jak zabránit tunelování svíček, je nákup kvalitního vosku. Prohlédněte si naši nabídku sójových, olivových a kokosových vosků.

Sójový vosk

Sójový vosk je oblíbeným materiálem pro výrobu svíček, zejména mezi těmi, kteří dávají přednost ekologickým a udržitelným produktům. Je vyroben z oleje získaného ze sójových bobů, což je obnovitelný zdroj.

Kokosový vosk

Kokosový vosk je přírodní materiál získávaný z kokosového oleje, který se stává stále populárnějším výběrem pro výrobu svíček díky svým výjimečným vlastnostem a ekologickému profilu.

Olivový vosk

Olivový vosk používaný na výrobu svíček je speciální forma vosku, která je odvozena z olivového oleje. Na rozdíl od tradičních vosků, jako je včelí vosk, sojový vosk nebo parafín, olivový vosk nabízí ekologickou a obnovitelnou alternativu pro výrobu svíček s několika jedinečnými vlastnostmi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru